A forradalomegyiknagyváltozás a diákokéletébenazegyenruhaleváltása volt.A diákoknakakkorannyirafelsemtűnt, hogymitjelentettazegyenruha, csakazutánmiutánmárnem volt kötelező. Hasznos volt azegységszempontjábólés a diszkriminációellen, viszontrájöttek, hogyazénszabadságátteljesenlekorlátozta. Tehát a forradalomleküzdéseután a szabadságfogalmamárnem volt egycenzúrázottdolog, akkorkezdtékigazánkitapasztalni, megérteni mi is a szabadság. Napjainkban is csakakkorjövünkrásokmindenre, milutánmár elmúlt....
Az egyenruha viselése – egy diák napjai
Az egyenruha sötétkék fehér szinben volt látható, a lányoknak hajpántja is volt.
Az emberek véleménye az egyenruháról:
„ Akkor a diáknak nem volt szabad véleménye legyen. Azt kellett viselni és kész.”
„Jó volt ,mert mindenki egyformán volt öltőzve és nem nézték le egymást a diákok.”
„Az egyenruha viselése számomra jó volt mert nem tudtuk akkoriban milyen más ruhába járni suliban.”
„Az egyenruha a kötelező volt és rossz, egységesített mindnyájunkat.”
„ Teljesen rendben volt és természetes volt egyenruhát viselni.”
„ Nem volt semmi különös az egyenruha hordásban. Gyermekként nem tűnik fel, hogy ez jó vagy rossz. Az enyémet minden nap ki kellett mosni...”
,, Az egyenruha " cool" volt és bármennyire is szigorú szabályzatok voltak, sikerült az akkori divat hullámait beilleszteni az egyenruha elemeibe, pl. a fiúk kék nadrágját gyakran helyetesítette a farmer nadrág ( a magyar Trapper valamint a répanadrág ).”
“ Az egyenruha viselését megszoktuk.”
“ Az egyenruha viselése nem volt gond. ”
“ Megszokott. Fel sem merült hogy lehet máskép is.”
“ Akkor jó volt az egyenruha, mivel nem volt nagy választék a ruhaüzletekben. ”
A diák élet, személyenként más, hiszen mindnyájuk másképp élte meg ezeket a napokat, de tekintsünk be egy pár ifjú napba:
„Tanulás, bulizás.Megszokott dolog volt szombaton iskolába menni.”
„ Mivel hogy nem volt tévé és internet nem volt más választásunk mint az olvasás és a tanulás.”
„ Egy átlagos nap szamomra nagyon hosszú volt...a suliban is és otthon is sokat játszodtunk. Sokkal több időnk volt mindenre, mind amenyi idejuk van például az én kislányaimnak. Arról hogy szombaton suliba kellett menjunk csak akkor jöttünk rá hogy milyen szar volt miután már nem kellett menjunk vagyis a foradalom után.”
„ Órákon figyeltünk és tanultunk, szünetekben jó nagyokat fociztunk. Természetes volt a szombati suli.”
„ A szombati iskola is természetes volt, akkor mindenre ráértünk mert nem volt sok program amiből a legjobbat kellett/lehetett választani”
„A munka, úgy az iskolába járás is szokás kérdése. Abban a kórban nem tűnt fel, hogy sok lenne a 6 nap.”
„A szombati iskola nap normális volt számunkra, ugyanis akkor még nem volt beiktatva az 5 napos munkahét...A szombat este volt a házibulik ideje !!! ”
„ Jó volt egy átlagos napom. Akkor természetesnek tűnt a szombati iskola nap.”
„ Azzal nem volt gond hogy szombaton is iskolába kellett menni mert akkor abban az időben természetes dolog volt. Nekem, mivel bentlakásban laktam nagyon beosztott volt. Reggel 6.30-kor ébresztő, 6.45-től az udvaron reggeli torna.7.00-7.30 között reggeli. 8-ra mentünk iskolába és általában 2 vagy 3 óráig voltunk. 2 és 4 óra között volt az ebédidő. 5 órától mentünk "szilenciumra" egészen 7 óraig. Utánna a vacsora. Este 10 órakor volt a villanyoltás. Kimenő a bentlakásból csak 4 és 5 óra között volt.”
„ Akkor nem volt véleményem, csak tudtuk hogy kell menni és mentünk.”
„ Normálisnak tűnt a szombati iskolanap, mivel nem gondoltam, hogy lehet másképp is. Muszáj még hozzáfűznöm , hogy 17 óra után nem szabadott kijárni az utcára.”
„Nagyon kellemes , laza dolog volt diáknak lenni.”
Comentários